Převody výpočty.cz

Menu

UŽITEČNÉ KALORICKÝ KALKULÁTOR

=


Pro život potřebujeme energii, kterou získáváme ze stravy. Pokud jíme víc nebo méně než potřebujeme, nastává nerovnováha, která se projevuje nadváhou nebo naopak podvýživou.

Hodnota bazálního metabolismu určuje, kolik energie potřebuje naše tělo jen pro udržení základních životních funkcí. Tato hodnota se vypočítá podle vzorce pro muže: BMR(kcal) = 10*hmotnost(kg) + 6.25*výška(cm) - 5*věk(roky) + 5 a pro ženy: BMR = 10*hmotnost + 6.25*výška - 5*věk - 161.

Čim víc se v životě pohybujeme, tím víc energie tělo spotřebuje a tim víc energie musí také tělo přijímat. Proto se pro stanovení celkové energie přijímané v potravě vždy hodnota bazálního metabolismu násobí koeficientem, který je přímo úměrný vydávané fyzické aktivitě.

Přebytek energie přijímané ve stravě se projeví nadváhou, nadměrným množstvím tukových zásob. Četné věděcké výzkumy zjistily, že cca 0,5kg tukových zásob se rovná cca 3500kcal. Tedy pro redukci půl kilogramu váhy musíme po dobu jednotho týdne denně vysporotvat nebo omezit denní dávku jídla o 500kcal.

Pro zjištění potřebného množství energie přijímaného v potravě slouží tento kalkulátor, ten na základě zadaných údajů vypočítá vaši denní potřebu energie, tedy jaké mnoštsví energie je pro váš organismus vhodné přijímat denně v potravinách.